سیمای دین‌باوری در پیشرفت‌های علمی جوانان در چهلمین فجر انقلاب قابل لمس است

snn-434606
عشرت شایق با اشاره به اهمیت دین‌باوری در پیشرفت‌های علمی جوانان، گفت: جوانان در سایه مبارزه علمی و خودسازی‌های معنوی در حوزه‌های مختلف همواره در حال ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن هستند.snn-434606

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رضوی، در سایه‌سار برکات انقلاب اسلامی، ایران در زمره 10 کشوری است که به لحاظ علمی در بالاترین سطح قرار دارند. تاسیسات هسته‌ای ایران و رشد علوم پزشکی، ماهواره‌ای و نظامی در سال‌های گذشته موید جنبش علمی و افزایش ظرفیت خودباوری در جوانان مومن و متعهد ایران اسلامی است.

امروز جوانان ایرانی در زمره برترین دانشمندان جهان قرار دارند و قدرت جمهوری اسلامی در علمی کردن کشور و حرکت به سمت دروازه‌های علوم، با پیروزی انقلاب اسلامی برای همه جوانان این سرزمین مهیا شد.

عشرت شایق نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و کارشناس و پژوهشگر سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، شنبه 14 بهمن ماه که تحت عنوان «انقلاب اسلامی؛ جوانان، خودباوری و پیشرفت علمی» نامگذاری شده است، در گفتگو با خبرگزاری رضوی به بررسی موضوع خودباروی و علم‌اندوزی جوانان ایرانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است.

مراکز علمی در زمان پهلوی انگشت شمار بود
عشرت شایق با اشاره به ظرفیت علمی کشور پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های علمی بسیار شایان توجه است از آن جهت که آحاد مردم پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توانایی ادامه تحصیل حتی رسیدن به مقطع دیپلم را نداشتند. در دوره پهلوی تلاش چندانی برای سوادآموزی و آموزش و پرورش شکل نمی‌گرفت به نحوی که تعداد دانشگاه‌ها و مراکز علمی پیش از انقلاب در سراسر کشور انگشت‌شمار بود. پیروزی انقلاب اسلامی و تاکید رهبران انقلاب بر علم‌آموزی و استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور منجر به گسترش مراکز علمی و دانشگاهی شد به نحوی که در حال حاضر میلیون‌ها دختر و پسر دانشجو در سراسر کشور در حال علم‌اندوزی هستند.

رشد علمی تحسین‌برانگیز جوانان در سایه انقلاب اسلامی
این پژوهشگر سیاسی واجتماعی اظهار داشت: هر چند رشد جمعیتی و افزایش تنش‌های بین‌المللی در ایران مانع از رسیدن به بسیاری از آرمان‌های اقتصادی شد اما نباید بی‌انصافی کرد که ایران لبریز از جوانان مومن و باغیرتی است که با عزم و اراده در تمام لحظات در کنار انقلاب اسلامی بوده‌اند و با تمام تلاش و توان خود در حوزه‌های علمی مختلف و متفاوت سرآمد شده‌اند که از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های علمی پژوهشی موسسه رویان و هسته‌ای اشاره کرد. اوضاع علمی کشور در زمان پهلوی به قدری اسفناک بود که مردم برای انجام یک جراحی ساده به کشورهای اروپایی مراجعه می‌کردند و مجبور به پرداخت هزینه‌های هنگفتی می‌شدند در حالی که امروز در سایه انقلاب و پیشرفت علمی و تخصصی جوانان برترین عمل‌های جراحی و پیچیده‌ترین پیوندها در ایران اسلامی و با استفاده از تخصص و ظرفیت‌های جوانان داخلی انجام می‌شود.

قدرت علمی جوان ایرانی عامل عصبانیت دشمن است
عشرت شایق با اشاره به نگرانی دشمن از افزایش توان علمی جوانان، خاطرنشان کرد: جوانان مومن و مسلمان ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از چنان ظرفیتی برخوردار شدند که در حوزه‌های مختلف اعم از امنیتی و نظامی در میان کشورهای پیشرفته جهان قد علم کردند. ایران به همت دانشمندان جوان در حوزه هسته‌ای به بالندگی رسید و دشمن را از دستیابی به فناوری هسته‌ای به شدت عصبانی کرد. تهدیدها، تحریم‌ها و گردن‌کشی‌های دشمنان به دلیل شدت عصبانیت آنها از همت والای جوانان ایرانی است. جوانان مومن و مسلمان ما نشان دادند در برابر دشمن سرتاپا مسلح در هشت سال دفاع مقدس و جنگ نیابتی از سوی آمریکا چنان استقامت به خرج دادند و به خاطر حفظ خاک وطن از دانشگاه به جبهه آمده تا تکلیف خود را این بار جبهه دانشگاه بروز دهند.

جهاد علمی جوانان ایرانی زبانزد خاص و عام است
وی در این باره افزود: امروز ناوهای جمهوری اسلامی ایران در کنار قایق‌های تندروی سپاه پاسداران حافظ مرزهای آبی و خاکی ایران اسلامی هستند و با شجاعت خود آنچنان وحشتی در دل سربازان آمریکایی ایجاد کرده‌اند که نمی‌توانند قدمی پایشان را از حدشان فراتر بگذارند. جوانان برومند ایرانی در هر منطقه‌ای که سلطه جهانی به دنبال ایجاد استیلای خود بوده است با رزمندگی علمی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در برابر دشمن ایستادگی کرده‌اند. جوانان ایران با جهاد علمی توانسته‌اند با تولید موشک و فناوری‌های نظامی روز مانع دستیابی دشمن به این خاک و آب شوند.

حججی‌ها عناصر علمی انقلابی وطن بودند که ماندگار شدند
عشرت شایق با اشاره به اهمیت دین‌باوری در پیشرفت‌های علمی جوانان، از خودگذشتگی جوانان تحصیلکرده مدافع حرم مانند شهید حججی را یادآور شد و عنوان کرد: مبارزه جوانان ایرانی تنها در پشت سنگرهای دفاع مقدس نبود بلکه جوانان در سایه مبارزه علمی در حوزه‌های مختلف همواره در حال ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن هستند. امروز جوانان مومن نیروی انتظامی و راست قامتان سپاه و ارتش جمهوری اسلامی در حوزه کاری خود و در حوزه علمی به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته‌اند که جای شگفتی دارد. دشمن در دهه‌های اخیر همواره در صدد بوده تا با سنگ‌اندازی در مسیر علمی کشور، جوانان را از دستیابی به علوم روز دور و محروم نگاه دارند اما جوانان مومن و انقلابی با توجه به خودسازی‌های معنوی و توجه به اهداف دشمن همواره در حال حرکت به سمت توسعه جریان‌های علمی، فنی، تخصصی، سیاسی و فرهنگی و اقتصادی هستند.

موضوعات مرتبط

*

*

Top