قیام مردم تبریز پایه‌های رژیم طاغوت را لرزاند

عکس9

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، عشرت شایق پژوهشگر مسائل سیاسی در یادداشتی به مناسبت  قیام 29 بهمن مردم تبریز در سال 1356 نوشت:

عکس9

نقش منطقه آذربایجان و شهر قهرمان‌پرور تبریز در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور از دیرباز، نقش پررنگ و سرنوشت سازی بوده و مردم غیرتمند این خطه از میهن اسلامی در طول تاریخ، همواره پرچمدار عزت و شرافت ملی و روحیه استقلال خواهی و آزادیخواهی بوده‌اند.

در جریان شکل گیری انقلاب اسلامی و مبارزات ملت سلحشور ایران علیه رژیم وابسته و دیکتاتور پهلوی نیز مردم آذربایجان، نقش تعیین کننده خود را با پیروی از رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) به‌خوبی ایفا نموده و به رسالت تاریخی خود در بدست آوردن استقلال واقعی کشور و برپایی حکومت مردمسالاری دینی جامه عمل پوشاندند.

بدون شک یکی از برجسته ترین و تاثیرگذارترین حرکت‌های مردمی در جریان مبارزات ملت ایران علیه طاغوت زمان، قیام 29 بهمن مردم مسلمان تبریز در سال 1356 می باشد که در تعمیق بخشی به حرکت توفنده مردم مسلمان ایران تاثیر بسیاری داشت.

این حرکت بی نظیر مردمی که ناشی از هوشیاری و درک موقعیت، داشتن تعهد دینی و روحیه مقاومت و عشق به ولایت نزد مردم آذربایجان بود، هوشیاری و تعهدی که در طول تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین بارها و بارها مشاهده شده و تاثیر سرنوشت ساز خود را گذاشته است.

مردم قهرمان آذربایجان در مراحل مختلف انقلاب اسلامی و حوادث و رویدادهای مرتبط با آن حرکت‌های ممتاز با ویژگی‌های خاص داشته‌اند که ضمن تاثیرگذاری در روند امور، منجر به فراگیر شدن اقدامات در سطح ملی و نتیجه‌گیری لازم شده است.

قیام مردم تبریز در 29 بهمن سال 1356 به‌مناسبت گرامیداشت چهلم شهدای قم با دعوت و رهبری روحانیت مبارز به‌ویژه شهید والامقام، حضرت آیت الله سیدعلی قاضی طباطبایی به‌وقوع پیوست و چنان تاثیر شگرفی در حوادث بعدی داشت که به جرات می‌توان گفت، هیچ رویدادی به اندازه این قیام در احیای خیزش انقلابی 19 دی مردم قم و تثبیت هویت اسلامی آن تاثیرگذار نبود.

خروش انقلابی و حرکت مردمی 29 بهمن مردم تبریز چنان پایه‌های رژیم طاغوت را لرزاند که شکست قطعی طاغوت نوید داده شد و امام خمینی(ره) در پیام خود به مردم آذربایجان، صراحتا از نزدیک بودن اضمحلال رژیم ضد اسلامی پهلوی سخن به میان آورد و در فرازی از پیام خود بمناسبت این قیام فرمود:« من به شما اهالی محترم آذربایجان نوید می‌دهم، نوید پیروزی نهایی را…».

بدون هیچ شک و تردیدی، قیام مردم تبریز در 29 بهمن 1356 بر اساس باورهای دینی و توحیدی و در راستای تجدید بیعت مردم آذربایجان با امام خمینی(ره) به‌ عنوان مرجع دینی و رهبری سیاسی صورت گرفت و نقش اسلام و روحانیت مبارز در آن حرکت چنان برجسته بود که هیچ فردی نتوانست در اسلامی بودن آن خدشه وارد نماید.

عظمت و گستردگی این قیام باعث تشدید مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم منفور پهلوی گردید و ابهت پوشالی آن رژیم را که با حمایت دولت‌های بیگانه و زور سرنیزه و سرکوب انقلابیون توانسته بود بیش از پنجاه سال در کشور حکمرانی کند در هم شکست.

قیام مردم تبریز عملاً نشان داد که در صورت اتحاد مردم، نه دستگاه مخوف ساواک و نه حمایت همه جانبه آمریکا قادر به نجات طاغوت زمان نیستند آن‌هم در شرایطی که سردمداران رژیم طاغوت می‌پنداشتند با سرکوب مردم قم در 19 دی ماه سال 56 سلطه آنان برای سالیان متمادی دیگر مهیا خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی از حماسه‌ی 29 بهمن 56 تبریز به عنوان «شاخص» و «یک سنگ نشان» یاد می‌کنند و در دیدارهای خود با مردم آدربایجان همواره بر این خصوصیات تاکید فرموده و خطاب به آذربایجانی‌ها با واژگانی نظیر «عزیزان من»، «جوانان عزیز»، «مردان دلاور و غیور» سخن می‌گویند که حاکی از ژرفای رابطه‌ بین مردم آذربایجان و خط ولایت است.

رابطه مردم غیرتمند و ولایتمدار آذربایجان با ولایت، همواره رابطه‌ای دو سویه بوده و نشان از مودت و دوستی دیرینه و جلوه‌ای از عمق علاقه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به آذربایجانی‌ها و آذربایجانی‌های به مقتدای خویش است.

مردم تبریز در جریان قیام 29 بهمن با تقدیم چهارده شهید والامقام از جوانان غیرتمند این شهر، رسالت تاریخی و ماندگار خود را نسبت به امام خمینی(ره) و حرکت خروشان و سرنوشت ساز انقلاب اسلامی ادا کرد.بدیهی است بزرگترین درس قیام 29 بهمن مردم تبریز، داشتن بصیرت و قدرت تجزیه و تحلیل هوشمندانه حوادث، اقدام به‌موقع برای دفاع از اصول و ارزش‌های اسلامی و انقلابی است که باید به نسل‌های آینده انتقال داده شود تا مسیر انتخاب شده را با صلابت تمام و بدون کوچکترین سستی و لغزش ادامه دهند، ان شاالله.

موضوعات مرتبط

*

*

Top