هژمونی قدرت آمریکا رو به افول است ، ترامپ نماد سیاست ایالات متحده

عکس 4

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گفت: علت اصلی عصبانیت‌های اخیر دولتمردان آمریکا این است که دوران اربابی و هژمونی قدرت آنان رو به افول است.

 عکس 4

عشرت شایق در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب خبرگزاری آنا، در واکنش به اظهارات توهین ‌آمیز رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران، اظهارداشت: ترامپ محصول هیأت حاکمه این کشور است و ما نمی‌توانیم آن را جدای از بدنه سیاسی آمریکا بدانیم. کار آقای ترامپ را در حقیقت می‌توان اینگونه تفسیر کرد که اینها همان گانگسترها و گاوچران‌هایی هستند که روزی قاره آمریکا را تصرف عدوانی کردند و غارتگرانی بودند که سرخ‌پوستان و ساکنان اصلی این سرزمین را به خاک و خون کشیدند و بعد هم برای حیات سیاسی خود نظام برده‌داری و سیستم استعمار نو را پیاده کردند و تصورشان هم این بود که ارباب دنیا هستند.

وی اضافه کرد: علت اصلی عصبانیت‌های اخیر دولتمردان آمریکا این است که دوران اربابی و هژمونی قدرت آنان رو به افول است و لرزش پایه‌های قدرت سازمانی و تشکیلاتی کاخ سفید را می‌بینند. اینها در دنیای تک قطبیِ بعد از فروپاشی شوروی اربابی مطلق کردند در همه قطعنامه‌های شورای امنیت حرف اول را زدند، رژیم‌های مختلف سیاسی را برای کشورها طراحی و مدیریت کردند و گروه‌های تروریستی از سودان و چچن، تا القاعده، طالبان، وهابی‌های عربستان و تکفیری‌های داعش را تربیت کردند تا دنیا را با استراتژی خود مدیریت کنند.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی با پشتوانه مردمی و سکانداری ولایت فقیه در منطقه استراتژیک غرب آسیا اثرگذار است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها این را برنمی‌تابند و همین امر آنها را عصبانی کرده است و در مقاطع مختلف عصباینت خود را نمایان می‌کنند.

شایق با تاکید بر اینکه خروج از برجام با توجه به خوی استکباری آمریکا بعید به نظر نمی‌رسد، بیان داشت: ترامپ نماد سیاست‌های آمریکایی‌ است که اتاق فکرش در آیپک و پنتاگون برنامه‌ریزی می‌کنند و ترامپ زایده فکری این هیأت حاکمه است.

وی با اشاره به امتناع ترامپ از بکارگیری نام خلیج فارس گفت: اینها مسائل بی‌اهمیتی است که تا دیروز به اماراتی‌ها دیکته می‌کردند؛ ولی امروز خودشان استفاده می‌کنند و جز نقض غرض چیز دیگری نیست. تاریخ‌دانان و دانشگاهیان و حتی سربازان آمریکایی به نام خلیج فارس اعتقاد عملی دارند و حرف‌های بیمنطق و ناعاقلانه ترامپ نباید ملاک قرار گیرد.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی تاکید کرد: هیأت حاکمه آمریکا باید به گونه‌ای از منجلابی که برایشان در یمن، بحرین،‌ عراق، افغانستان، سوریه و در کل منطقه آسیا بوجود آمده عبور کند. لذا ناگزیرست حرف‌هایی بزند که چالش جدیدی در دنیا ایجاد و افکار عمومی را منحرف کند.

شایق با تصریح این موضوع که جامعه آمریکا نیز از تندروی‌های ترامپ منزجر شده‌اند، گفت: آمریکایی‌ها در محاسبات خود نسبت به ایران همواره دچار اشتباه می‌شوند؛ ما ممکن است در کشور خود اختلافات و مشکلاتی داشته باشیم؛ اما زمانی که پای منافع ملی به میان می‌آید همه با یکدیگر همراه می‌شویم. لذا امروز همه «فریاد ما همه سپاهی هستیم» سر می‌دهیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: دولت هم توجه داشته باشد که اگر به ظرفیت‌های داخلی توجه شود، می‌توانیم دلار آمریکا را با چالش مواجه کنیم و این زمانی اتفاق می‌افتد که همه مسئولان امانت‌داری را در کنار فعالیت‌های خود داشته باشند.

موضوعات مرتبط

*

*

Top