نقض «برجام» و راه پیش رو

15-6-29-115411img_0979_copy_

تجربه تلخ برجام بار دیگر اثبات نمود که اعتماد به دولت مستکبری همچون آمریکا و ذوق زدگی و تعجیل در تصمیم گیری های دیپلماسی، در کنار اقدام عجولانه مجلس برای تصویب «برجام» آثار زیانبار بسیاری دارد که برخی از این آثار خیلی زود خود را نشان داد.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-06-29 07:25:37Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عشرت شایق* در یادداشتی با عنوان «نقض «برجام» و راه پیش رو» نوشته است:

هیئت حاکمه آمریکا در ادامه اقدامات استکباری خود علیه منافع ملت ایران، قانون تحریم های ظالمانه موصوف به «ایسا» را بار دیگر بمدت ده سال تمدید نمود که دهن کجی آشکاری است نسبت به یک توافقنامه مهم بین المللی و نقض مسلم آن با وجود اراده جمعی برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک «برجام».

این قانون ضالمانه که زیربنای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران به شمار می‌آید، در سال 1996 با هدف جلوگیری از سرمایه‌گذاری خارجی در بخش نفت و گاز ایران تصویب و در سال 2006 بار دیگر بمدت ده سال تمدید گردید.

تصویب مجدد تمدید تحریم های ایران در شرایطی که با پایبندی کشورمان به توافقنامه مذکور، همگان منتظر اجرای کامل توافقات هسته ای ایران با گروه 1+5 از جمله لغو کامل تحریم ها بودند، موجب تعجب افکار عمومی گردید و به اتفاق نظر مسولین، صاحبنظران و کارشناسان نقض آشکار برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» محسوب میشود.

این طرح که قبلا با 419 رأی موافق و تنها یک رأی مخالف به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسیده بود در مجلس سنای این کشور نیز با 99 رأی مثبت و بدون هیچ رأی مخالف به تصویب رسید تا نشان داده شود که حاکمان ایالات متحده آمریکا بدون توجه به شعارها و تمایلات سیاسی خود، در تامین منافع نامشروع خود و مقابله با ملت های آزادیخواه و استقلال طلب از جمله ملت بزرگ و آزاده ایران، کاملا هماهنگ با هم عمل می نمایند.
البته نباید از نظر دور داشت که پایبند نبودن آمریکا به توافقات بین المللی، تنها اختصاص به برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» و منافع ملت ایران نداشته و ملت های آزاده جهان بارها و بارها شاهد رفتارهای خودخواهانه سران ایالات متحده آمریکا در رابطه با نادیده گرفتن منافع سایر ملت ها و دولت ها بوده است.

سران کاخ سفید، همزمان با پیشبرد اهداف خود در موضوع «برجام» و ابراز تمایل برای انجام مذاکرات گسترده سیاسی با جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف، تخلفات و کارشکنی های متعددی برای اجرا نشدن کامل «برجام» انجام داده اند که تصویب تمدید ده ساله تحریم ها، تازه ترین این اقدامات و نه آخرین آن ها، محسوب می‌شود.

بر اساس توافق ایران با کشورهای 1+5 وظیفه‌ی طرف مقابل این بود که با انجام تعهدات از سوی ایران، موضوع رفع کامل تحریم ها در عمل به اجرا گذاشته شود.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سالهای اخیر با شناخت کامل از روحیه سران خودخواه کاخ سفید، ضمن حمایت از تیم مذاکره کننده کشورمان با گروه 1+5 بارها نسبت به بدعهد بودن و غیر اعتماد بودن دولت آمریکا هشدار داده و بر لزوم دقت در مذاکرات و امضای توافقات تاکید فرموده اند.

معظم له در رابطه با معایب «برجام» و سوء استفاده طرف آمریکایی از این معایب و خلاء های موجود در آن می فرماید: «اینها بدعهدند، بدذاتند، دبّه‌دربیار هستند، زیر قولشان می‌زنند، عمل نمی‌کنند؛ معایب هم اینها است. خلل‌ و فُرَجی وجود دارد در برجام که این معایب می‌توانند خودشان را نشان بدهند و اگر این خلل‌ و فُرَج بسته می‌شد، البتّه معایب کمتر می‌شد یا منتفی می‌شد».

در شرایطی که دولت ایران تمامی تعهدات خود در توافقنامه «برجام» از جمله توقف غنی‌سازی‌ بیست درصد و تقریبا تعطیلی مراکز هسته ای «فُردو» و «اراک»، فروش اجباری آب سنگین تولید شده و … را انجام داده ولی نه تنها تحول اساسی در جهت رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه منافع ملت ایران رخ نداده بلکه همه روزه شاهد تصویب تحریم های جدید و تمدید تحریم های قبلی هستیم.

این تجربه تلخ بار دیگر اثبات نمود که اعتماد به دولت مستکبری همچون آمریکا و ذوق زدگی و تعجیل در تصمیم گیری های دیپلماسی، در کنار اقدام عجولانه مجلس شورای اسلامی برای تصویب «برجام» آثار زیانبار بسیاری دارد که برخی از این آثار خیلی زود خود را نشان دادند.

قطعا حفظ و حراست منافع ملت ایران در هر شرایطی، نیازمند اقدامات قاطع و هماهنگ دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی ایران صرفنظر از اختلاف سلیقه ها بوده و انتظار می‌رود همه ی قوا برای مطالبه حقوق مسلم ملت ایران تلاش مضاعفی از خود نشان دهند.
نظر به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیشترین و حساسترین نقش را در این مورد بر عهده دارند فلذا شایسته است حسب وظیفه ی خود، ضمن تصویب قوانین احتمالی مورد نیاز، بر نحوه عملکرد مسئولین اجرایی و بخصوص توافقات برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» نظارت کامل داشته باشند.

* کارشناس ارشد روابط بین الملل

موضوعات مرتبط

*

*

Top