برخورد ناصحیح و نسنجیده وزیر راه و شهرسازی

snn-434606

برخوردهای ناصحیح و اظهارات نسنجیده، گاهی دردناک‌تر از خود حادثه می‌باشد، فلذا کسانی که با زحمت و خون دل مردم به مقام و مسؤلیتی می‌رسند باید مراقب رفتار و گفتار خود باشند و به قول معروف روی زخم مردم نمک نپاشند همان کاری که وزیر راه و شهرسازی … .snn-434606

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متن یادداشت خانم عشرت شایق*درباره حادثه ناگوار قطار هفتخوان به شرح ذیل است:
روزهای پایانی ماه صفر، مصادف با روزهای حزن و اندوه مسلمانان جهان است.
اربعین حسینی، رحلت پیامبر اعظم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) از جمله رویدادهای این ایام هستند که یادآور زحمات طاقت فرسا و از خود گذشتگی‌های بسیار بزرگ بوده و گرامیداشت هر کدام از آن‌ها، تاکیدی مجدد بر تداوم راه و مرام آن بزرگواران است.
از همین رو است که هیئات مذهبی با برپایی مراسمات با شکوه، سعی در زنده نگهداشتن این حوادث بزرگ و سرنوشت ساز دارند.
مردم آذربایجان خصوصاً شهروندان تبریزی در برپایی اینگونه مراسمات پیشتاز بوده و علاوه بر مجالس برپا شده در مساجد و تکایای این شهر، جمع کثیری از علاقمندان به خاندان عصمت (ع) و طهارت همگام با سایر هموطنان جهت عرض ارادت به مشهدالرضا عزیمت نموده و در معابر، خیابان‌ها، مساجد و حسینیه‌های این شهر به عزاداری می‌پردازند.
امسال نیز این حرکت و جوشش مردمی آغاز گردیده است اما وقوع حادثه‌ای تلخ و غمبار، قلوب امت اسلامی را داغدار نمود.
حادثه‌ای که از بی تدبیری و مسئولیت گریزی برخی از مسئولان نشأت گرفته و با اشتباهات فردی تبدیل به یکی از فجایع بزرگ در نوع خود گردید.

این فاجعه غمبار از جهات مختلف قابل بررسی است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:
1_ عزیمت صدها هزار نفر از عاشقان اهلبیت (ع) از سراسر کشور در ایام سالروز رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) به مشهد مقدس سالیان سال است که انجام می‌گیرد فلذا داشتن آمادگی‌های لازم جهت تأمین رفاه و امنیت زائران و فراهم ساختن امکانات سفر راحت و بی خطر برای آنان، حداقل انتظاری است که می‌توان از مسئولان ذی‌ربط داشت.
2_ پیش بینی وقوع حوادث غیرمترقبه و نحوه اداره آن همراه با آماده ساختن امکانات لازم جهت به حداقل رساندن تلفات و خسارت‌های ناشی از حوادث، انتظاری معقول از مسئولین محلی، استانی و کشوری است.
3_ زیر ساخت‌ها و امکانات ریلی کشور بخصوص در مسیرهای پر تردد مانند مسیر تهران_ مشهد به‌هیچ‌وجه متناسب با نیازها نبوده و این موضوع سالیان سال است که از سوی کارشناسان و متخصصان امر مورد تذکر واقع شده است اما برخی مسئولان بجای رفع معایب و انجام تمهیدات لازم و گسترش امکانات، به تشکیل شرکت‌های دولتی و شبهه دولتی متعدد پرداخته و امر حمل و نقل ریلی را به آن‌ها می‌سپارند که حاصلی جز به‌کارگیری بیشتر امکانات معیوب و مستهلک شده بدون تقویت زیر ساخت‌ها ندارد و بدیهی است که با این کار، احتمال وقوع حوادث تلخ و زیان‌بار بیش از پیش افزایش می‌یابد.
4_ وقوع حوادث ریلی در کشورهای استفاده کننده از آن، شاید اجتناب ناپذیر باشد اما این امر دلیلی برای فرار از مسئولیت نیست و دستگاههای مربوطه باید وظایف نظارتی و اجرایی خود را به نحو احسن انجام دهند.
5_ اطلاع رسانی دقیق و صریح در مورد حوادث و حواشی آن در کنار برخورد معقول و سنجیده‌ی مسئولین مربوطه با آسیب دیدگان و خانواده‌ی آنان انتظاری بجا بوده و کسی نمی‌تواند منکر این امر باشد.
برخوردهای ناصحیح و اظهارات نسنجیده، گاهی دردناک‌تر از خود حادثه می‌باشد، فلذا کسانی که با زحمت و خون دل مردم به مقام و مسئولیتی می‌رسند باید مواظب رفتار و گفتار خود باشند و به قول معروف بر روی زخم مردم نمک نپاشند همان کاری که وزیر راه و شهرسازی در اولین مصاحبه خود بعد از وقوع حادثه دردناک برخورد دو قطار در استان سمنان انجام داد و بجای عذرخواهی و پذیرش مسئولیت این واقعه تلخ، حادثه دیدگان و خانواده‌های داغدار را به بیمه بودن مسافران نوید داد!! و باعث ناراحتی بیشتر آنان گردید.
6_ وقوع قصور، تقصیر و بی تدبیری در این حادثه قطعی است و هیچ فرد، ارگان و سازمانی نباید کوتاهی و تقصیر خود را به دوش افراد، نهادها و دستگاههای دیگر بیندازند.
7_ تشکیل جلسه اضطراری در بالاترین سطوح برای بررسی علت حادثه و به‌ویژه اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم جهت مدیریت موضوع و کاهش تألمات روحی و جسمی آسیب دیدگان حادثه و خانواده آنان، مورد انتظار بوده است.
8_ رعایت اولویت‌ها در بررسی مسائل و مشکلات کشور از اصول مسلم و پذیرفته شده‌ی مدیریت اجرایی می‌باشد و یقیناً مردم در مورد رعایت این اصل از سوی قوای سه گانه بخصوص قوه مجریه، قضاوت خواهند کرد. نباید مسائل فرعی مانند لغو یک سخنرانی جنجالی و یا تعطیل شدن یک کنسرت تبدیل به موضوع اصلی کشور شود و هر مقامی که بخواهد با سخنان یا اقدامات خود، اولویت‌های کشور را جابجا کند باید پاسخگوی رفتار خود باشد.
9_ ضرورت تقویت زیر ساخت‌های حمل و نقل عمومی کشور بخصوص در بخش ریلی بیش از پیش احساس می‌شود و نباید بیش از این مورد کم توجهی و گاهی بی توجهی قرار گیرد.
10_ مردم شریف ایران و بخصوص آذربایجانی‌های غیرتمند با دقت و وسواس بسیار، رفتار مسئولین اجرایی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی دقیق و سریع به این حادثه را زیر ذره بین قرار داده و پاسخی شایسته از آنان را مطالبه می‌نماید.
بدیهی است بررسی جامع حادثه و اتخاذ تصمیمات شایسته از سوی قوای سه گانه جهت برخورد قاطع با مسببان این حادثه و انجام اقدام ضروری برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه می‌تواند موجب تسلی خاطر بازماندگان و برآورده شدن حداقل انتظارات مردم شود.
*  پژوهشگر مسائل اجتماعی

موضوعات مرتبط

*

*

Top