کارشکنی و بهانه‌جویی‌های آمریکا

هر چه زمان می‌گذرد و مذاکرات هسته‌ای به پیش می‌رود، کارشکنی و بهانه‌جویی‌های آمریکا و همپیمانانش در مذاکرات نیز آشکارتر می‌شود.

عشرت شایق

عشرت شایق

به گزارش خبرگزاری تسنیم عشرت شایق*در یادداشتی  به تسنیم به موضوع کارشکنی و بهانه‌جویی های آمریکا پرداخت:
دشمنی نظام استکبار با ملت ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ابعاد مختلفی داشته است که همه آنها به حول و قوه الهی و همبستگی ملت ایران در اطاعت از ولایت و پاسداری از اصول، ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی تاکنون به شکست انجامیده است.

در سالهای اخیر، دشمنان ملت ایران از موضوع تحریم و فشارهای اقتصادی به‌عنوان حربه اصلی خود جهت تحمیل نظرات استعماری خود بر ایران اسلامی استفاده کرده و بر تداوم آن اصرار دارند.

در همین مقطع است که می‌بینیم دشمنان  با استفاده از این حربه و بر اساس عقاید مکتب اومانیستی خود، به‌دنبال القای فرهنگ لیبرالی را در ایران بوده و در تلاش هستند تا از این طریق به اهداف و منافع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … خود در ایران و منطقه دست یابند.

آمریکا به‌عنوان سردمدار نظام سلطه و بزرگترین تروریسم دولتی  و تربیت‌کننده تروریستهای مزدور امریکایی و اروپایی و همچنین فرقه‌های جنایتکاری مثل داعشی‌ها با کمک همپیمانان جیره‌خوار خود رهبری این حرکت خزنده را به‌عهده دارد و در چنین شرایطی است که دستگاه دیپلماسی ایران در چارچوب سیاست «نرمش قهرمانانه» مذاکرات هسته‌ای را با گروه 1+5 ادامه داده و حسن نیت خود را به اشکال مختلف نشان داده است.
اما هر چه زمان می‌گذرد و مذاکرات هسته‌ای به پیش می‌رود، کارشکنی و بهانه‌جویی‌های آمریکا و همپیمانانش در مذاکرات نیز آشکارتر می‌شود.

موضعگیری‌های متناقض مقامات کاخ سفید و پیش کشیده شدن موارد غیرمربوط به مسائل هسته‌ای مانند موضوع حقوق بشر، سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مظلومان، توان دفاعی ایران و از همه مهمتر ارائه تفسیرهای متفاوت از توافقات احتمالی و… نشان‌دهنده این واقعت تلخ است که راهبرد در همین راستا بوده است.

هر چند دشمنان ملت ایران همچنان بر دشمنی خود پافشاری می‌کنند، اما مردم عزت‌مدار، فهیم و مقاومت ایران اسلامی با پایمردی و صبوری خود و تأسی بر زندگی نظام سلطه بعد از تحمیل تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، اینک بر تحقیر ملت ایران از طریق تحمیل محدودیت‌های بیشتر از آنچه در مقررات بین‌المللی پیش‌بینی شده، تغییر جهت داده است.

قطعاً در چنین شرایطی، باید اقدامات پیشگیرانه جهت خنثی‌سازی این توطئه نیز صورت گیرد تا بعد از سی و پنج سال مقاومت ملت ایران در مقابل انواع دسیسه‌ها و توطئه‌های نظام سلطه، آنان نتوانند آنچه را با ترور و بمب گذاری، حرکت های تجزیه‌طلبانه، تحمیل جنگ هشت ساله با صدها هزار شهید و جانباز، شبیخون فرهنگی و تحمیل تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و … نتوانسته‌اند به مردم ایران تحمیل کنند با سناریوهای جدید تحقق یابد.
**به‌طور قطع، تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری جهت بکارگیری توان داخلی برای حل مسائل و مشکلات کشور و همچنین تقویت وحدت و انسجام ملی

ائمه معصومین (ع) و ارزشهای بی بدیل دینی و انقلابی همچنان راه تعالی را می‌پیماید و اگر تا دیروز شعار «انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است» یک مطالبه ملی بود، امروز «برداشتن کامل تحریم‌ها» به این مطالبه اضافه شده است و مردم ایران خواهان لغو همه تحریم های ظالمانه همزمان با اجرای احتمالی توافقات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 می‌باشند و اجازه نمی‌دهند که بهانه تراشی های بی‌مورد آمریکا و متحدانش منجر به تحقیر ایرانیان شود.

بدیهی است عدم لغو تحریم‌ها و بازرسی های غیرمتعارف و همچنین بازجویی از مسئولان سیاسی و نظامی کشور و دانشمندان هسته ای ایران، اقدامی توهین‌آمیز و به شکل واضح و آشکار تحقیر ملت ایران است و یقیناً مردان با غیرت و شیر زنان آزاده این کشور اجازه چنین اقداماتی را به دشمنان خود نخواهند داد.

ملت بزرگ ایران بارها این نکته را به اثبات رسانده است که در مسیر دستیابی به تعالی، پیشرفت و زندگی عزتمندانه همواره پاسدار اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی نیز هست و هیچ‌کدام از این موارد را بدون دیگری نمی‌خواهد و چنین نگرشی یک هدف استراتژیک محسوب می‌شود.

بدیهی است که باز تولید گفتمان انقلاب اسلامی در راستای مقابله با اهداف پلید دشمنان، یک راهبرد استراتژیک برای نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که بر اساس آن باید ضمن خودداری از هرنوع انفعال، وادادگی و تحقیر ملی، با تقویت و گسترش اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی به حرکت رو به رشد و پیشرفت  کشور در ابعاد مختلف شتاب بیشتری داده شود.

باید به این نکته اساسی نیز توجه شود که گره زدن تمامی مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و … کشور به موضوع مذاکرات هسته‌ای یک امر اشتباه است که متأسفانه برخی‌ها خواسته یا ناخواسته مرتکب آن می‌شوند.

بدیهی است که با فرض به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای، حل یک شبهی مشکلات اقتصادی کشور امکان‌پذیر نیست همانطور که دریاچه ارومیه نیز با رسیدن به توافقنامه هسته‌ای پرآب نخواهد شد.

مشکل تورم و بیکاری جوانان، بالا رفتن سن ازدواج و … نیز با فرض به ثمر نشستن مذاکرات هسته‌ای بلافاصله قابل حل نخواهند بود و چه بسا دادن وعده های امیدوار‌کننده در این زمینه و تحقق نیافتن آن‌ها موجب سرخوردگی بیشتر نیز بشود.

سؤالاتی نیز در همین رابطه به ذهن متبادر می‌شود مانند: آیا بهینه نبودن مصرف آب، برق و سوخت در کشور ربطی به موضوع تحریم‌ها دارد؟ آیا بهره نبردن از تولید داخلی ربطی به تحریم‌ها دارد؟ آیا زیاده خواهی ها و رانت خواری‌های برخی افراد یا انجام اختلاس‌های سنگین به موضوع مذاکرات هسته‌ای ارتباط دارد؟

ضعف مدیریت برخی از مسئولین و قدرت‌طلبی برخی دیگر از آنان چه ارتباطی می‌تواند با موضوع مذاکرات هسته‌ای داشته باشد؟ عدم حمایت از تولید داخلی از یکسو و افزایش میزان واردات از سوی دیگر چگونه می‌تواند در راستای گفت‌وگو‌های هسته‌ای قلمداد شود.

ده‌ها سؤال از این دست نشان می‌دهد که بسیاری از مشکلات و مسائل کشور، راه حل هایی غیر مذاکرات هسته‌ای دارند.

در هر حال نگاه به داخل و  بهره‌وری و تقویت بنیه داخلی پایه کار پیشرفت و ارتقای عزت ملی است نه چشم دوختن به کدخدای طماع و مکار

* نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی

*

*

Top