گزارش سفر هئیت پارلمانی فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی به کشور جمهوری فدرال آلمان

به منظور تقویت روابط ایران و آلمان اعضاء فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی کشورمان عازم جمهوری فدرال آلمان شدند.
به گزارش اداره کل  روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این هئیت به ریاست خانم “فاطمه آلیا” نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون بانوان مجلس به دعوت رسمی “گرنوت ارلر” وزیر مشاور در وزارت امور خارجه جمهوری فدرال انجام شد.
خانم “فاطمه آلیا” هدف از انجام این سفر را پاسخ به دعوت وزیر مشاور در وزارت امور خارجه آلمان، بررسی راه های تحکیم و تقویت مناسبات فیمابین دو کشور در ابعاد مختلف بویژه در عرصه پارلمانی و نیز بحث و گفت و گو با مقامات سیاسی، پارلمانی، قضایی و علمی این کشور پیرامون مباحث و موضوعات مرتبط با خانواده، زنان و جوانان عنوان کرد.

“هربرت هرسنوویتز” سفیر آلمان در تهران نیز در آستانه این سفر با حضور در مجلس شورای اسلامی و دیدار با اعضاء هیات اعزامی اظهار امیدواری کرد که این دیدار موجب گسترده شدن  افق های نوینی در همکاری های فیمابین دو کشور باشد.
سفیر آلمان با مهم ارزیابی کردن گفتگوها و رایزنی های مقامات دو کشور و تاثیر آن در تقویت روابط دو جانبه از سفر قریب الوقوع کلیه اعضای گروه دوستی پارلمانی آلمان به کشورمان خبر داد.
وی همچنین با اشاره به افزایش جمعیت چهار میلیون نفری مسلمانان در آلمان و احترام جامعه آلمان به آنان، برقراری گفتگو میان جهان اسلام و غرب را یکی از مسایل مورد اهتمام در آلمان توصیف و آن را در تقویت تفاهم میان ادیان مختلف مهم ارزیابی کرد.
هیات پارلمانی اعزامی از مجلس شورای اسلامی متشکل از خانم ها “نیره اخوان بیطرف” نماینده اصفهان و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی، “هاجر تحریزی نیک صفت” نماینده رشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، “فاطمه رهبر” نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی، “عشرت شایق” عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی و “مهرانگیز مروتی” عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بودند که  خانم “فاطمه آلیا” را در این سفر همراهی می کردند.
اعضاء فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی ایران به ریاست فاطمه آلیا نماینده  مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس میهمان دکتر همایون همتی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی  ایران در آلمان بودند.

در این دیدار که در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی  ایران در برلین صورت پذیرفت، علاوه بر کارکنان این نمایندگی، برخی از اعضاء سفارت ایران در آلمان و نیز جمعی از نمایندگان مراکز و مساجد شیعیان آلمان حضور داشتند.
در این دیدار نخست دکتر همایون همتی ضمن خوشامدگویی به حضار  به معرفی آنان پرداخت. سپس رئیس گروه نمایندگان مجلس، سرکار خانم آلیا سلام ویژه دکتر حداد عادل، ریاست مجلس شورای اسلامی را به دکتر همتی ابلاغ کرد.
سپس نمایندگان مراکز اسلامی و فرهنگی برلین با عنوان داشتن مشکلات سد راه فعالیت شیعیان مقیم آلمان به برخی از نارسایی های موجود در ساختار کشوری آلمان و موانع سد راه فعالیت آنها اشاره کرد .

در ادامه این نشست دکتر همایون همتی، رایزن فرهنگی کشورمان ضمن بیان مشکلات فراروی رایزنی های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور به عدم حمایت لازم از سوی متولیان این امور اشاره کرد و خواهان توجه بیشتر در زدودن نارسایی ها شد.
رایزن فرهنگی کشورمان ضمن تاکید بر اجرای نظرات و آرمانهای امام (ره) و رهبری (مدظّله) در مورد اهمیت فرهنگ و غنای فرهنگ ایرانی – اسلامی و نیز معرفی شیعه و اهمیت انسجام اسلامی به تشریح برخی برنامه های اجرا شده و در دست اجرا پرداخت که با تحسین و تایید اعضای محترم گروه نمایندگان مجلس مواجه شد.
در پایان این دیدار، اهدای هدایا، جزوات مختلف پیرامون ساختار فرهنگی کشور آلمان، ترجمه آلمانی قرآن مجید، ترجمه آلمانی بعضی از کتب اسلامی مثل «جهاد اکبر» حضرت امام راحل و نیز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  به اعضای هیات پارلمانی کشورمان پایان بخش این دیدار بود.

گفتنی است نمایندگان  مجلس خواستار تالیفات  دکتر همایون همتی بودند که بعضی از آثار موجود ایشان نیز به آنها اهداء شد.
در همین حال  خانم رهبر، نایب رییس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ملاقات جداگانه ای با دکتر همایون همتی به تفصیل از جزئیات برنامه های رایزنی، پایگاه اینترنتی رایزنی، نشریات، برنامه های مناسبتی، کارهای مهمی که انجام گرفته و نیز مشکلات موجود آگاهی یافت و ایشان ضمن تقدیر و ستایش از شخصیت والای علمی رایزن کشورمان و ارزیابی کاملاً مثبت و موفق از 5/1 سال خدمت ایشان قول مساعد برای حمایت مجلس شورای اسلامی داد.
در این سفر و در ادامه دیدار های نمایندگان عضو فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی  با دکتر “کاستنر” نایب رییس مجلس نمایندگان آلمان، “روپرشت پولنس” رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس، دکتر “موتسه‌نیش” رییس گروه دوستی پارلمانی دو کشور و نیز معاونین وزارت‌خانه‌های امور خارجه و دادگستری این کشور نیز دیدار و گفتگو داشتند

 

*

*

Top