اساس انقلاب اسلامی بر پایه فرهنگ بنا شده است.

اساس انقلاب اسلامی بر پایه فرهنگ بنا شده است/ انتظار رهبری از وزارت ارشاد یک انتظار جدی است / برخی اظهار نظرها از سوی مسئولان فرهنگی صحیح نیست

 

آیت الله سید هاشم حسینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی سراج24 با اشاره به نامگذاری سال جدید حول محور فرهنگ و اقتصاد گفت: رهبری معظم و فرزانه انقلاب امسال را سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی ومدیریت جهادی نامگذاری کرده اند و فرهنگ در حقیقت جنبه زیر ساخت خیلی از مسائل را دارا است.

وی با اشاره به این نکته که انقلاب ما نیز مبتنی بر حرکت فرهنگی شکل گرفته است، تاکید کرد: البته معنی این حرف این نیست که انقلابیون و رهبر فقید انقلاب اسلامی مسائل اقتصادی برایشان مطرح نبوده است ولی پایه اصلی انقلاب، مسایل فرهنگی بوده و اگر منظر و نگاه فرهنگی درست باشد اقتصاد بر همان پایه شکل می گیرد و می تواند در حقیقت متناسب با باورها و اعتقادات مردم در جامعه شکل بگیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر این نکته که فرهنگ ما برخواسته از فرهنگ غنی دینی و اسلامی و متکی به فرهنگ نورانی اهل بیت است، خاطرنشان کرد: هرچه ما بتوانیم این نگاه و نگاه اهل بیت را تقویت کنیم و به عنوان پایه و اساس برنامه جامعه قرار دهیم، در حقیقت تامین کننده سعادت دنیا و آخرت جامعه خواهد بود.

آیت الله حسینی در ادامه با بیان اینکه ممکن است در کشور متولیان فرهنگی زیادی وجود داشته باشد، تصریح کرد: متولی که تاثیر گذار است و جنبه رسمی دارد و با امضا و نگاه و حرکت او فرهنگ در جامعه در ابعاد مختلف هنر مانند سینما، کتاب، نشریات و سایر مسائل تاثیر دارد، وزارت ارشاد است.

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت سنگینی بر عهده وزارت ارشاد است، افزود: زیرا مسئولان ارشاد ما در یک نظام الهی و دینی به مردم خدمت رسانی می کنند که هم انتظار رهبر انقلاب نسبت به مسئولان ارشاد یک انتظار جدی است و هم مراجع و متدین ما و حوزه های علمیه و مردم از ارشاد انتظار زیادی دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتقاد از برخی اظهارنظرها در حوزه فرهنگ متذکر شد: این که گاهی این بحث مطرح می شود که مسائل فرهنگی را به خود مردم واگذار کنیم این تعبیر، تعبیر درستی نیست.

آیت الله حسینی بر همین ادامه داد: یعنی سپردن تشخیص سره از ناسره بر عهده مردم کار درستی نیست. زیرا مسائل فرهنگی مسائلی بنیادی، فکری و کلیدی است که باید با دقت مورد مطالعه و ملاحظه قرار بگیرد و آن هم با توجه به این همه تبلیغاتی که دشمنان ما در فضای جامعه پراکنده اند؛ عملا تشخیص اینکه چه چیز خوب است و چه چیز بد، امر را برای افراد مدعی فرهیختگی دشوار می کند چه برسد به عموم مردم.

وی با بیان این که وزارت ارشاد باید چارچوب های فرهنگ دینی و خطوط قرمز و اصالت های ملی و مذهبی را باور کند، افزود: ما امروز باید فرهنگ ایرانی مان را براساس چارچوبی که دین و باورها تعریف کرده است در جامعه پیاده کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر همین اساس ادامه داد: ارشاد باید چارچوب ها را در نظر گرفته و بر همین اساس تبلیغ و عمل کند و در تمام عرصه ها به این موازین پایبند باشد. آن زمان می توان گفت وزارت ارشاد در برابر مسئولیتی که پذیرفته، موفق بوده است.

آیت الله حسینی بوشهری در پایان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان و سخنرانی شروع سال جدید در حرم رضوی، خاطرنشان کرد: چون عرصه فرهنگ عرصه حساسی است کوچکترین لغزشی نگرانی ایجاد می کند و بنابراین مسئولین ارشاد باید مراقبت کنند و اگر اعتقاد دارند خوب عمل کرده اند (که البته دیگران باید به این امر اذعان کنند) به کار خود ادامه دهند و اگر اشکالاتی داشته اند نواقص را علی الخصوص موضوعاتی که در دید تیزبین رهبری گذشته است، در برنامه کاری خود برای اصلاح قرار دهند.

*

*

Top