شما نیز او را می‌شناسید …!

عشرت شایق

  1. همه‌ی آن‌هایی که همکاری با او را در «باشگاه خبرنگاران جوان» تجربه کرده‌اند خاطرات زیبا و شوراگیزی از مدیریت مدبرانه و دوستی مادرانه‌ی او با همه جوانان دارند. باشگاه خبرنگاران جوان در آن سال‌ها، کانونی برای تقویت دوستی‌ها، کنار گذاشتن کدورت‌ها و بالندگی استعدادهای جوانان آذربایجانی بود. چه بسیار دختران و پسران جوانی که از گوشه و کنار این استان و شهر تبریز به شوق یادگیری اصول و فنون اولیه‌ی خبرنویسی، به این باشگاه می‌آمدند تا الفبای «خبرنگار» بودن را در این مکتب تلمذ کنند. اکنون بسیاری از همان جوانان و دانش‌آموختگان مبتدی، خود به یک خبرنگار و گزارشگر حرفه‌‌ای مبدل شده‌اند. از صدا و سیمای مرکز تبریز گرفته تا جراید و نشریات محلی و سراسری اکنون مفتخر به بهره‌مندی از استعدادها و آثار قلمی دانش‌آموختگان باشگاه خبرنگاران جوان است. باشگاهی که «خانم شایق» با مدیریت شایسته خویش از آن مدرسه‌ای با تمام مختصات آموزشگاه‌های پیشرفته و مدرن دنیا راه‌اندازی و مدیریت ‌کرد.

  2. همه کسانی که دستی در عالم خبر و رسانه دارند، همه آن‌هایی که رویدادها و مذاکرات مجلس هفتم را دنبال می‌کردند و همه‌ی آذربایجانی های مقیم سایر شهرها و همه‌ی هم‌استانی‌های دلسوز و نکته‌بین باکلام جسورانه و موضع‌گیری‌های شجاعانه او در قبال رویدادهای داخلی و خارجی آشنا هستند. حساسیت ویژه‌اش در قبال تضییع حقوق مردم آذربایجان موضوعی نیست که از چشم آگاهان و تحلیل‌گران اجتماعی و سیاسی پنهان بماند. انفعال و سکوت در برابر حق‌کشی‌ها و بی‌مهری‌ها نسبت به شان و جایگاه «آذربایجان» در قاموس او هرگز راه نیافت.

  3. چه بسیار نمایندگان سایر شهرها و استان‌ها در مجلس هفتم که شجاعت و دفاع وی از حقوق مظلومان، محرومان، جوانان و در رأس آن حقوق مردم آذربایجان را مورد ستایش قرار داده و شیوه خلاقانه او در نطق‌های پیش از دستور و حضور فعالانه‌اش در کمیسیون‌های مختلف مجلس را فصل نوینی از تبیین تکالیف نمایندگان توصیف کرده‌اند. کافی است تا مجموع اخبار منتشره از وی را به عنوان «نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی» که در رسانه‌‌های مختلف نوشتاری و صوتی و تصویری منتشر می‌شد با اخبار انتشار یافته‌ی پیش از وی مقایسه کنید. حضور فعالانه‌ی او در صدر اخبار رسانه‌ها، بار دیگر، نام بلند تبریز، آذرشهر و اسکو و مهم‌تر از همه «آذربایجان» را بر سر زبان‌ها انداخت. همه‌ی مسئولانی که خواسته یا ناخواسته نسنجیده سخن گفته و یا در قبال انجام وظایف و تکالیف خویش، کوتاهی می‌کردند باید در کمترین فاصله‌ی زمانی ممکن، واکنش تند، صریح و افشاگرانه‌ی «نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو» را شاهد و ناظر بودند چون سکوت در برابر انحراف‌ها و کج سلیقگی‌ها، در قاموس «او» راه نداشته و ندارد.

  1. اکثر مردم روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ آذربایجان شرقی با او آشنایند. ساده‌زیستی و «خودمانی» بودن او، برآمده از روح مردمی بودن اوست. با آنها بر سر سفره‌های ساده‌شان می نشست. چه آن هنگام که هنوز نماینده نبود و چه آن هنگام که خلعت ارزشمند «مدافع حقوق آذربایجان» را بر تن کرد. بر خلاف بسیاری، هرگز بر مردم آذربایجان «فخر» نفروخت. چهره در هم نکرد. از قضا، رفتار و منش او و برخورد و تعاملش با مردم کوچه و بازار نه یک تعریف و تعارف غیرمتعارف که یک واقعیت اجتماعی است. چون او خود از جنس همین مردم هست و خواهد بود.

  2. با همه‌ی این آشنائی‌ها و معروفیت‌ها، اما عده‌ی قلیلی نیز با او بیگانه‌اند! او را نمی‌شناسند. از رویارویی با او کناره می‌گیرند و راه خود را از راه و منش «او» جدا می دانند! و آن عده‌ی قلیل همه صاحبان «زر و زور و تزویر» هستند. همان مثلث شومی که آفت سلامت حامعه‌ی ما شده‌اند. آنها با «شایق» احساس رفاقت و تعامل نمی‌کنند. قاطعیت و صداقت او در برخورد با ناملایمات، ناهنجاری‌ها و کژ روی‌های جامعه، بر هرگونه رفاقت و قرابت با او راه بسته است. چرا که او تنها با مردم مهربان و سخت‌کوش آذربایجان عقد اخوت بسته و هرگونه تعامل و معامله با اعضای مثلث شوم «زر و زور و تزویر» را خیانت به آرمان‌های مقدس مردم و بی‌مهری به میثاق میان مردم و خود می‌داند.

همه‌ی آنهایی که به کسب ثروت و جاه و مقام از راه‌های نامشروع و غیرقانونی می‌اندیشند، همه‌ی افرادی که با ریاکاری و تزویر و تکبر حقایق را وارونه کرده و زبان به تمجید ریاکارانه می گشایند، با روحیه واقعگرایانه، صادقانه و قاطعانه او آشنایند. بنابراین در حلقه‌ی دوستان و همکاران و موکلان او جایی ندارند.

پس …

پس او چهره‌ای آشنایی برای مردم آذربایجان، شهروندان و روستائیان حوزه‌ی انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو است. همه او را می‌شناسند و بر قابلیت و توانمندی او در رابطه با احقاق حقوق مردم آذربایجان ایمان دارند. با رفتار و گفتار او در همه‌ی محافل دوستانه و مجامع دولتی و غیردولتی آشنا هستند و بر دغدغه‌ها و ارزشگذاری‌های او در رابطه با مسایل «آذربایجان» این کهن دیار سرافزار احترام می گذارند.

«خانم شایق» این بار نیز پا به عرصه‌ی ادای دین در قبال مردم آذربایجان نهاده است. بار دیگر همه‌ی ما بسیج شده و خاطرات خویش و شیرین خویس از شجاعت و قانون مداری او در مجلس هفتم را بار دیگر تجربه می کنیم. چون او را می شناسیم.

«شما نیز او را می شناسید

برچسب ها : , ,

موضوعات مرتبط

*

*

Top