به گزارش سرویس مدیریت شهری افق تهران، نشست تخصصی شبکه مردمی ۱۴۰۰ با حضور جمعی از مدیران کمیته ها و کارگروه های شبکه، تعدادی از سمن‌ها، مدیران اجتماعی برخی مناطق، شورایاران و فعالان اجتماعی در مسجد لولاگر تهران با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری محیطی برگزار شد.

عشرت شایق دبیر شبکه مردمی ۱۴۰۰ در ابتدای این نشست به مسائل و مشکلات محلی و منطقه‌ای پرداخت و افزود: امروزه مشکلات شهر تهران نیاز به شناخت زیرساخت ها و مناسبات محلی و اجتماعی دارد این گونه نیست که با مدیران صادراتی بخواهیم شهر را اداره کنیم شهر نیاز به مشاوره زنان، مردان مجرب، نیروی متخصصِ جوان و آشنا به مدیریت شهری دارد.

دبیرکل جنبش زنان پیشتاز با اشاره به افزایش آسیب های اجتماعی گفت: امروزه در تهران که قلب تبنده ایران است، بسیاری از مردم خصوصا کودکان، نوجوانان در معرض آسیب های متعدد اجتماعی هستند، که هموار کردن شرایط مناسب و مطلوب زندگی مردم از شرایط مدیریتی حاکم بر شهر و شهروندان است.

وی بیان کرد: برخی مدیران سفارشی کارکردی مصرف گرا دارند و مدیر درآمد و مسیر گشای تقویت بهبود شرایط وضعی شهر نیستند.

شایق ضمن اشاره به مسئله کارگران فصلی یادآور شد: شهرداری می تواند توجه ویژه ای به مسئله معیشت کارگران فصلی داشته باشد اگر شهرداری تهران بخواهد از طیف کارگران فصلی در بسیاری از پروژه های بومی و محلی استفاده کند یقینا می تواند مشکلات معیشتی و رفاه نسبی این عزیزان را برطرف سازد چرا که حل مشکل معیشت اقشار کم برخوردار مرتبط به حوزه شهرداری امری اولویت دار می باشد.

دبیر شبکه مردمی ۱۴۰۰ در رابطه با مسئله سرای محلات و سمن ها خاطرنشان کرد: در شهرداری این امکان از دوره‌های گذشته به وجود آمده بود که با زیرساخت ها و توانایی هایی که در بستر سرای محلات به وجود آمده بود مشاغل هر چند کوچکی برای جوانان و دانشجویان ایجاد شده بود، ولی امروزه به دلیل واگذاری این اماکن به پیمانکاران، ادارات شهرداری و یا مدیران همسو با شهرداری این امکان مطلوب به رویه ای سودجویانه بدل شده است.

معاون سابق مناطق شهرداری تهران ضمن اشاره به وضعیت نامناسب مبلمان شهری افزود: لازم است شهر کاریکاتوری اداره نشود، همه موارد از شهرسازی تا خدمات شهری، از معماری تا مبلمان شهری، از محلات تا مناطق، از زیرساخت های حمل ونقل تا عمران و آبادانی شهر، از مسائل اجتماعی تا موارد فرهنگی، از برنامه های ورزشی تا سلامت و بهداشت شهر و شهروند و…. با هم دیده شود.
سعید طالب نیا امام جماعت مسجد لولاگر در ادامه این نشست اذعان داشت: باید در شهرداری تهران رویه‌ای صورت گیرد تا مردم بدون هیچ واسطه ای با شورای شهر ارتباط برقرار کنند تا مناسبات و مشکلاتشان را بازگو نمایند، رویه ای که در شبکه مردمی ۱۴۰۰ شکل گرفته است رویه بسیار مطلوبی است که شهروندان را در فضای مسجد دور یکدیگر جمع می کند تا به بررسی موضوعات و مشکلات شهر بپردازند بسیاری کسانی در بدنه جامعه وجود دارند که می خواهند به هر نحوی مردم را از فضای مسجد و تجمعات مطلوب با شرایط بهداشتی منع کنند، که کور خوانده‌اند امروز دنبال شورای شهری هستیم که از دل مسجد و مردم انقلابی درآمده باشد.

در انتهای این نشست مهدی صیاد شیرازی یادگار بزرگوار شهید گرانقدر صیاد شیرازی که از فعالان حوزه شهری محسوب می شود به ادامه سخنرانی پرداخت و تصریح کرد: امروز کسانی که طلایه دار جریان شورای شهر هستند عمده موضوعات شهر و شهرنشینی را نمی‌دانند و گاهاً نگاهشان به مسئله شهر مسئله بوم گرایی نیست رویه‌ای که شبکه مردمی ۱۴۰۰ در نظر گرفته است موفق بوده و به خوبی توانسته است در محلات تهران حضور پیدا کند و با در نظر گرفتن دستورالعمل های بهداشتی این نشست ها را در جهت احقاق حقوق شهروندان، برگزار نماید.