عشرت شایق در گفت‌وگو با میزان، با گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تلاش‌های سلحشورانه ارتش در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و وظایف اصلی آن که در قانون اساسی نیز آمده، برای حفظ تمامیت ارضی است و نیرو‌های ارتش، بازوان پرتوان نظام هستند که توانسته‌اند امنیت مورد رضایت مردم را برقرار کنند.

وی با بیان اینکه نامگذاری این روز به عنوان روز ارتش، نشانگر تلاش، مجاهدت و دلاورمردی‌های ارتش از زمان پیروی انقلاب و دوران دفاع مقدس بوده است، افزود: ارتش کماکان نیز با دفاع از حریم و مرز‌های جمهوری اسلامی ایران سبب تامین امنیت و شکوه و اعتلای نظام جمهوری اسلامی شده و ارتش، گوش به فرمان و مطیع ولایت فقیه است.

نماینده ادوار مجلس با اشاره به نیرو‌های ۴ گانه ارتش خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش در دریا‌ها با اسکورت تمام کشتی‌ها و شناور‌ها از لحاظ تجاری امنیتی برای اقتصاد کشور، مجاهدت می‌کنند و پدافند هوایی ارتش در حفظ حریم هوایی کشور با اسکورت هواپیما‌های مسافربری و ایجاد امنیت هوایی و سایر اقدامات در آسمان کشور به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کند تا بتواند امنیت لازم را تامین کند به‌گونه‌ای که هر هواپیمایی بخواهد از آسمان ایران بگذرد باید مجوز داشته باشد که نشانگر اقتدار ارتش است.
شایق با بیان اینکه نیروی هوایی ارتش در ایجاد امنیت هوایی و شناسایی مرز‌های هوایی تلاش می‌کند، افزود: نیروی زمینی ارتش هم در دوران جنگ تحمیلی و هم قبل از آن در غائله‌های متعدد که معاندین در مناطق مختلف کشور در تلاش برای ایجاد مشکل به نظام نوپای جمهوری اسلامی بودند در مرز‌ها و در دفاع و حفظ از کیان ارزشمند نظام، تلاش‌های شایسته‌ای انجام داده‌اند.

مدرس جنگ‌های هیبریدی با اشاره به اقدامات مردم‌یاری ارتش در حوادث مختلف از جمله زلزله سرپل‌ذهاب، ترکمن صحرا، آق‌قلا و رفع آلودگی‌ها در گیلان افزود: این اقدامات نشانگر این است که ارتش به عنوان بازوی ولایت و قدرت بی‌ادعا در هر کجایی که نظام، احساس کند که ارتش توانایی و یارای کار داشته باشد، پیشقدم است.

شایق با اشاره به توان رزمی و دفاعی کشور گفت: زمانی برای تامین تجهیزات باید چشم به کشور‌های دیگر داشتیم، اما امروز کار‌هایی در کشور در حوزه نظامی و دفاعی انجام می‌شود که نه تنها نیازی به کشور‌های بیگانه نیست بلکه توان و آمادگی رزمی برای استفاده در زمان بحرانی را هم ارتش دارد.

شایق در پایان گفت: فرمانده ارتش امیر موسوی مصداق انسانی وارسته، سلحشور، انقلابی، ساده زیست، مومن و دارای حسنات اخلاقی است، که علمداری میدان ارتش را می‌کند و خود رفتاری شهیدگونه و کربلایی دارد.